wtorek, 17 marca 2020

Punkt widokowy (wiszący most linowy) Geierlay - (Mörsdorf, Nadrenia-Palatynat)

   Mörsdorf to niewielka miejscowość w Nadrenii-Palatynacie w gminie związkowej Kastellaun (na marginesie, warto zwiedzić miasto Kastellaun). Nie wiedząc o obiekcie, który poniżej Wam opiszę, tak naprawdę można przejechać przez Mörsdorf bez wiedzy, że minęliście bardzo fajne miejsce na odpoczynek i podziwianie przyrody. Takim właśnie miejscem - w pewnym sensie takim punktem widokowym - jest wiszący most linowy Geierlay (niem. Hängeseilbrücke Geierlay).

Przejście mostem linowym o każdej porze roku da Wam niesamowite wrażenia (Fot. www.billiger-mietwagen.de).
   Wiszący most linowy "rozwieszony" jest pomiędzy miejscowościami gminnymi Mörsdorf (powiat Ren-Hunsrück) i Sosberg (powiat Cochem-Zell). Jeszcze do niedawna był to najdłuższy most linowy w Niemczech (obecnie dłuższym jest most Titan RT rozpostarty na zaporze w Rappbode w 2017 roku). Jego 360 metrów długości robi na odwiedzających go turystach spore wrażenie. Most Geierlay nie jest jeszcze zbyt znany wśród mieszkańców innych landów naszych zachodnich sąsiadów, ponieważ jego konstrukcja ma zaledwie 5 lat. Nazwa mostu pochodzi od nazwy stoku skalistego na którym został zbudowany.
 
Wejście na most od strony Sosberg (Fot. zbiory autora).
Wiszący most linowy Geierlay ma 360 metrów długości (Fot. zbiory autora).
Wejście na most od strony miasta Mörsdorf (Fot. zbiory autora).
   Pomysł mostu wiszącego pojawił sie po raz pierwszy w 2006 roku podczas planowania remontów w miejscowości Mörsdorf, jednak został on wówczas odrzucony. Powód był jeden - budowa tego typu konstrukcji w tym miejscu wydawała się wówczas niewykonalna. Ponownie podjęto rozmowy w tej sprawie cztery lata później. Tym razem sie udało - projekt zaczęto realizować.
   Budowa rozpoczęła sie pod koniec maja 2015 roku i trwała aż do października. Most zbudowano według modelu nepalskiego, a wykonanie powierzono jednej ze szwajcarskich firm. Nad całością czuwała firma Stadt-Land-plus z siedzibą w Boppard.
   Długość całkowita mostu to aż 360 metrów, co plasuje go w ścisłej czołówce najdłuższych mostów w Europie. Maksymalna wysokość nad ziemią wynosi około 100 metrów. Wiszący most linowy przeznaczony jest jedynie dla wycieczek pieszych i ewentualnie ludźmi z wózkami dziecięcymi i inwalidzkimi, których szerokość nie przekracza 85 cm. Waga całej konstrukcji to aż 62 tony.
   Nie będę Was zanudzał danymi technicznymi tej konstrukcji, jednak warto wspomnieć o najważniejszych parametrach. Konstrukcja nośna mostu składa sie z czterech plecionych lin stalowych o średnicy 40 mm, a lina, która służy jednocześnie jako poręcz ma grubość 32 mm. Kotwy, które zostały zacementowane po obu stronach mostu, wbite są na głębokość aż 25 metrów! Dodatkowo most jest usztywniony po przekątnej, stabilizując go w ten sposób, aby nie przechylał się przy bardzo silnym wietrze. konstrukcja może wytrzymać obciążenie maksymalne oscylujące w granicach 76,5 tony, co odpowiada mniej więcej 950 osobom, przy założonej średniej masie ciała 80 kg. Cały stalowy szkielet powstał w czasie czterech tygodni. Pozostały czas zajęło montowanie drewnianej konstrukcji wykonanej z drzew daglezji.

Z mostu roztacza sie wspaniały widok na okolicę (Fot. zbiory autora).
   Cały projekt Geierlay, to nie tylko wiszący most. To także niewielkie centrum turystyczne wraz z płatnym parkingiem w samej miejscowości Mörsdorf, oraz szlaki turystyczne. Do samego mostu z miasteczka można dojść jedynie pieszo lub na rowerach i jest to odległość około 1,8 km. Oprócz mostu dostępne są w tym miejscu dwa szlaki turystyczne - trasa dłuższa o długości około 5,5 km i trasa krótsza o długości 3,6 km.
   Koszt budowy wiszącego mostu zamknął sie w kwocie 1,14 mln euro i został sfinansowany głownie ze środków pochodzących z Unii Europejskiej (460 tys. euro) oraz kraju związkowego Nadrenia-Palatynat (240 tys. euro). Pozostałą kwotę udało się zebrać dzięki zbiórkom przeprowadzonych w okolicznych miejscowościach (100 tys. euro) i społeczności samego Mörsdorf (350 tys. euro). Roczne koszty utrzymania całej inwestycji to wydatek około 14 tys. euro. Trzeba tutaj nadmienić, że duże dochody pochodzące z wykorzystania energii wiatrowej w tym rejonie pokrywają w całości tą sumę.

   Z wiszącego mostu można korzystać bezpłatnie i jest on otwarty przez cały rok. Oczywiście z wyjątkiem pogody niesprzyjającej jego zwiedzaniu, jak np. podczas wyładowań atmosferycznych.

Rozległą i gęsto zalesioną dolinę zamieszkuje wiele rzadkich gatunków ptaków (Fot. zbiory autora).
   Ciekawostką jest (co zarejestrowały zamontowane tam kamery) iż średnio - każdego roku - miejsce odwiedza ponad 370 tys. turystów, z czego około 20% (z różnych powodów) nie decyduje sie na wejście na most, korzystając jedynie z wypoczynku na zamontowanych po obu stronach ławkach.
 
Informacje dodatkowe:
- turyści, którzy do mostu przybędą rowerami, proszeni są o przeprowadzenie rowerów przez most. Po moście NIE MOŻNA przejeżdżać na rowerach.
- w centrum turystycznym znajduje sie niewielkie bistro.

Kraj: Niemcy
Miasto: Mörsdorf
Strona internetowa: www.geierlay.de
Godziny otwarcia: czynny całą dobę i przez cały rok
Wstęp: bezpłatny
Parking: płatny - pierwsza godzina 4 euro, każde rozpoczęte kolejne 15 minut - 0,50 centów.

Wszystkie zdjęcia (jeśli nie zostały oznaczone inaczej) pochodzą ze zbiorów autora, marzec 2020 r.

Mapa dojazdu:

1 komentarz: