Szeroki na 55 metrów i długi na 125 metrów gmach Panteonu wzniesiono niedługo po zakończonych niepowodzeniami wojnach napoleońskich. Do budowy wykorzystano najwyższej jakości biały marmur, a całość została otoczona 55 gotyckimi wielkimi kolumnami. Wnętrze, to przestronna - wykończona sześcioma gatunkami marmuru - sala w której umieszczone są na ścianach tablice pamiątkowe znanych postaci, a na zamocowanych cokołach - popiersia. Metalowy dach został osadzony na specjalnych ruchomych rolkach, co ma zapobiec ewentualnym uszkodzeniom konstrukcji związanych z ruchami tektonicznymi.
Budowla została umyślnie wzniesiona na wzgórzu nad samym Dunajem, co jeszcze bardziej uwidacznia jego potęgę. Po dojściu przez nazistów do władzy, jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej, atrybut ten został wykorzystywany wielokrotnie przez propagandę goebbelsowską. Hitler wraz ze swoją świtą odwiedził to miejsce 6 czerwca 1937 roku. Wśród towarzyszących jemu ludzi byli m. innymi minister propagandy i oświecenia publicznego Joseph Goebbels (1897-1945), minister sprawiedliwości Franz Gürtner (1881-1941), minister III Rzeszy do spraw Żywności i Rolnictwa, SS-Obergruppenführer Richard Walther Darré (1895-1953), oraz Reichsführer-SS Heinrich Luitpold Himmler (1900-1945).
Obecnie wewnątrz znajdują się popiersia najwybitniejszych postaci wywodzących się z kręgu kulturowego tego kraju, których do 1962 roku zgromadzono 96. Od tego czasu, mniej więcej co 5-7 lat, Rada Ministrów rządu Bawarii wzbogaca salę kolejnymi popiersiami znanych osobistości, których obecnie jest około 130. Łącznie z tablicami na dzień dzisiejszy są tam 194 nazwiska. W tym czasie wyróżnieni zostali słynni malarze Hans Hemling, Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens, Anton van Dyck, król niemiecki Fryderyk I Barbarossa, wynalazca czcionki Johannes Gutenberg, a także Erazm z Rotterdamu, Wolfgang Amadeusz Mozart, Marcin Luter, św. Mikołaja z Flue, Wilhelm I Orański, Mikołaj Kopernik, czy ostatnio dodani - Konrad Adenauer i urodzona we Wrocławiu, a zamordowana w 1942 roku w niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz II-Birkenau - Edyta Stein. Jak widzimy, są tutaj nie tylko nazwiska sławnych postaci niemieckiej kultury, ale też znani ludzie z innych krajów, którzy w jakiś sposób przyczynili się do wzbogacenia kulturowego niemieckiego narodu.
Dojazd nie powinien sprawić Wam trudności, ponieważ obiekt widoczny jest już ze znacznej odległości. Jadąc drogą krajową St2125 zjeżdżamy na Wörther Strasse i dalej na Walhallastrasse, która zaprowadzi nas bezpośrednio na parking usytuowany poniżej. W pogodne dni polecam również wycieczkę statkiem wypływającym z Ratyzbony z którego również można podziwiać tą wspaniałą budowlę.
Kraj: Niemcy
Miejscowość: Donaustauf
Strona internetowa: www.walhalla-regensburg.de
Współrzędne GPS: N: 49°1'52.93", E: 12°13'26.58"
Godziny otwarcia:
Od IV do X - 9:00-18:00, od XI do III - 10:00-12:00 i 13:00-16:00
Wstęp: 4 Euro (dorośli), 3 Euro (dzieci i osoby starsze).
Fotografia archiwalna, 1937 rok: www.wochenblatt.de
Fotografia archiwalna, 1937 rok: www.pinterest.de
Pozostałe fotografie pochodzą z archiwum autora, 2017 rok.
Adolf Hitler przejeżdża przed wiwatującym tłumem obok budynku Walhalli. |
Adolf Hitler i jego świta podczas uroczystości w sali bohaterów, 6 czerwiec 1937 rok. |
Walhalla w całej okazałości, 2017 rok. |
Sala bohaterów otoczona jest robiącymi ogromne wrażenie kolumnami. |
Cała budowla góruje nad okolicą. |
Całość budynku zachowana jest w bardzo dobrym stanie. |
Pięknie zdobiona sala bohaterów. |
Oprócz popiersi na cokołach, pod sufitem widnieją również tablice upamiętniające najważniejsze osoby. |
Popiersia najwybitniejszych postaci uzupełniane są co 5-7 lat. |
Mapa dojazdu:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz