Cmentarz jest usytuowany nad samym brzegiem zatoki Suda i na obrzeżach miasta o tej samej nazwie. Na miejscu rzuca się w oczy przede wszystkim to, że jest on bardzo ładnie zaprojektowany i starannie utrzymany. Projektantem był pochodzący z Kanady, ale od najmłodszych lat mieszkający w Londynie Louis de Soissons (1890-1962). Jego firma w okresie powojennym zaprojektowała większość cmentarzy i pomników w Grecji i we Włoszech, w tym także polskie.
Na cmentarzu znajduje się 1527 grobów, w tym 776 niezidentyfikowanych. Pochowani są tutaj przede wszystkim żołnierze, którzy polegli w czasie walk obronnych o tą wyspę w maju 1941 roku, ale znajduje się tam również 37 groby osób cywilnych. Groby zostały po utworzeniu cmentarza przeniesione z czterech innych, prowizorycznie utworzonych przez okupujących wyspę niemieckich żołnierzy miejsc pochówku - Chania, Iraklion, Rethymnon i Galata. Znajduje się tutaj również 19 grobów poległych żołnierzy z I Wojny Światowej przeniesionych z Cmentarza Konsularnego w Zatoce Suda.
Poniżej przedstawiam wykaz narodowości w kolejności poniesionych strat:
- Wielka Brytania: 862
- Nowa Zelandia: 446
- Australia: 197
- Afryka Południowa: 9
- Kanada: 5
- Niemcy: 3*
- Włochy: 2
- Polska: 1
- Indie: 1
- niezidentyfikowany: 1
Jedynym polakiem pochowanym na tamtejszym cmentarzu jest Porucznik Janusz Zbyszyński, który należał do załogi Liberatora zestrzelonego nad wyspą.
* zadziwia mnie tutaj fakt pochowania trzech żołnierzy niemieckich, którzy mogliby przecież zostać pochowani na odległym o niecałe 30 km cmentarzu niemieckich żołnierzy w Maleme.
Cmentarz regularnie jest odwiedzany przez specjalną komisję zajmującą się inspekcją takich miejsc, która swoja główną siedzibę ma w Wielkiej Brytanii, natomiast w Grecji takie biuro mieści się w Salonikach.
Na miejscu jest możliwość wpisu do księgi pamiątkowej.
Jeżeli ktoś ląduje na lotnisku Chania, to dojazd do cmentarza nie powinien sprawić żadnych trudności. Wystarczy kierować się drogą krajową nr. 94 i dalej kierując się na miasto Suda drogą Akrotiriou zgodnie z tablicami informacyjnymi dojedziemy na miejsce. Natomiast jadąc z jakiegokolwiek innego miejsca na wyspie, wystarczy z autostrady 90/E65 zjechać na Sude i dalej kierować się na lotnisko w Chanie.
Kraj: Grecja
Miejscowość: Suda
Godziny otwarcia: czynne całą dobę
Wstęp: bezpłatny
Fotografie pochodzą z archiwum autora, 2015 r.
Malownicza lokalizacja cmentarza nad Zatoką Suda. |
Na cmentarzu urzekł mnie porządek i dbałość o roślinność. |
W tej części właśnie usunięto wydeptaną trawę i zasiano nową. |
A Soldier of the 1939-45 War - jeden z niezidentyfikowanych poległych żołnierzy. |
Wśród poległych niewielką grupę stanowią lotnicy. |
Cmentarz jest odwiedzany przez ludzi z całego świata. |
Mapa dojazdu:
wzorowo utrzymany tak powinne wygladac wszystkie cmentarze ofiar wojny
OdpowiedzUsuńZgadzam się całkowicie. Niestety podczas moich podroży - o czym niedługo będzie można na blogu przeczytać -trafiłem także na cmentarze zaniedbane, lub wręcz całkowicie zapomniane....
Usuńsuper
OdpowiedzUsuń