czwartek, 12 listopada 2020

Dawniej i dziś - Polscy oficerowie z 2. Brygady Pancernej, pozują na tle bazyliki w Loreto. 1944-2020

   Santa Casa di Loreto, czyli Papieskie Sanktuarium Santa Casa w Loreto, to wspaniałe rzymskokatolickie sanktuarium - zwane również Papieskim Sanktuarium Większym Świętego Domu Madonny z Loreto. Centralnym punktem tej budowli jest przepiękna, późnogotycka bazylika z bogato zdobioną dzwonnicą, wybudowaną w latach 1750-1754. 
   Jak wiemy, włoską miejscowość Loreto - w tym także wielkie sanktuarium - wyzwolili bohaterscy żołnierze z 2. Korpusu Polskiego, dowodzonego przez generała Władysława Andersa. Niewiele jednak brakowało, aby ten wspaniały zabytek uległ całkowitemu zniszczeniu podczas działań wojennych w 1944 roku. Na szczęście niemieccy piloci bombowców nie popisali się zbytnio celnością. Zrzucone przez nich bomby, spowodowały jedynie częściowe jej uszkodzenie i wzniecenie dużego pożaru. Po raz drugi w krótkim czasie, swoim bohaterstwem wykazali się jednak polscy żołnierze. Pożar został przez nich szybko opanowany i ugaszony, co uchroniło tą perełkę architektoniczną i jej bogate wyposażenie od całkowitej katastrofy. 
   Ofiarność polskich żołnierzy została zapamiętana przez tamtejszych mieszkańców. Podczas odbudowy bazyliki, ufundowali oni jeden z witraży właśnie żołnierzom z 2. Korpusu Polskiego. Przedstawia on scenę walki naszych rodaków z groźnym żywiołem.
   Zanim doszło do dramatycznych wydarzeń w centrum Loreto, w bazylice odbyła się msza święta za poległych w walkach w regionie Marche. Mszę odprawił arcybiskup Józef Gawlina - uczestnik kampani włoskiej. W nabożeństwie wzięli udział m. innymi generałowie Władysław Anders i Kazimierz Sosnkowski, oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze oraz miejscowi mieszkańcy i władze Loreto. Ciała zabitych polskich żołnierzy, spoczęły na Polskim Cmentarzu Wojennym w Loreto u podnóża sanktuarium.
 
   Zdjęcia archiwalne przedstawia trzech oficerów z 2. Brygady Pancernej, pozujących na tle bazyliki w lipcu 1944 roku. 
   Oba zdjęcia pochodzą ze zbiorów autora - współczesne z września 2020 roku.

1 komentarz: