środa, 12 stycznia 2022

"Przyczółek Łęknica/Muskau 1945" - Robert Primke, Maciej Szczerepa i Jacek Zweifler

   Kolejna książka z serii Śląsko-łużyckie bitwy i kampanie - "Przyczółek Łęknica/Muskau 1945" - nie zawiodła moich oczekiwań. Autorzy - Robert Primke, Maciej Szczerepa i Jacek Zweifler - stanęli na wysokości zadania i wydali bardzo interesującą pracę opisującą walki o miasto, położone po obu brzegach Nysy Łużyckiej. Oparta na dokumentach dostępnych w rosyjskich i niemieckich archiwach książka, wnosi bardzo wiele nowych informacji dotyczących tego regionu. "Przyczółek Łęknica/Muskau 1945", to doskonała pozycja, nie tylko dla miłośników historii regionu, ale także dla poszukiwaczy tropiących ślady II wojny światowej w terenie....
   Pierwsze strony książki, ukazują sytuację na froncie, którym sunęły wojska radzieckie wchodzące w skład 1. Frontu Ukraińskiego, dowodzonego przez marszałka Iwana Koniewa oraz historię Lugknitz i Muskau. Oczywiście, aby przedstawić pełną sytuację z lutego 1945 roku, autorzy przedstawili również, szczegółowy opis niemieckich jednostek i ich pozycji obronnych. 
   Kolejne rozdziały książki, to przedstawienie sytuacji na przyczółku od końca lutego do połowy kwietnia 1945 roku oraz opis działań związanych z jego likwidacją i forsowaniem Nysy Łużyckiej w rejonie Muskau przez 5. Armię Gwardii. Dwa ostatnie rozdziały są nie mniej interesujące. W rozdziale czwartym autorzy opisują radzieckie działania lotnicze 2. Armii Lotniczej, generała pułkownika Stiepana Krasowskiego. Natomiast ostatni rozdział, to opisywane w książce pole bitwy widziane współcześnie.
 
      Książka "Przyczółek Łęknica/Muskau 1945" napisana jest prostym językiem, dzięki czemu informacje w niej zawarte są bardzo łatwo przyswajalne. Podczas czytania, nie znalazłem żadnych rażących błędów stylistycznych, ani tzw. "literówek", co dodatkowo wpływa na moją ocenę tej pracy. Ocena mogłaby być jeszcze wyższa, gdyby nie fakt, że w książce nie umieszczono żadnych informacji na temat walk na terenie Fabryki Tektury i Pergaminu w Żarkach Wielkich, której lokalizacja jest dosyć istotna dla opisywanych w książce wydarzeń. 
   Na koniec muszę wspomnieć także o interesujących zdjęciach i mapach archiwalnych, które zostały umieszczone w książce. Dla osób znających te rejony, stanowią one znakomite rozeznanie sytuacji w terenie. Dla badaczy regionu (i nie tylko) powinna to być obowiązkowa lektura, zwłaszcza, że nie ma ich dużo, a te, które zostały wydane, nie zawsze są pozbawione błędów.
 
Polski tytuł: "Przyczółek Łęknica/Muskau 1945"
Oryginalny tytuł: "Przyczółek Łęknica/Muskau 1945"
Autorzy: Robert Primke, Maciej Szczerepa i Jacek Zweifler
Tłumaczenie: brak
Rok wydania: 2021
Język: polski
Wydawnictwo: Archiwum-System
Seria: Śląsko-łużyckie bitwy i kampanie
Liczba stron: 109
Oprawa: miękka (klejona)
 
Moja ocena: 7,5/10

1 komentarz:

  1. Hmmm - kiepściutko znam ten teatr II Wojny - od czegoś trzeba zacząć, myślę że polecana przez Ciebie książka, będzie w sam raz.

    OdpowiedzUsuń