Zamek wywarł na Himmlerze duże wrażenie, co zaowocowało podjęciem ostatecznej decyzji o zaadoptowaniu go na kwaterę główną. Na początku 1934 roku został wydzierżawiony przez nazistów na okres 100 lat, płacąc za każdy rok symboliczną reichsmarkę. Od tego momentu zamek był przebudowywany i dostosowywany do koncepcji Himmlera ujętych w planach. Plan był taki, aby siedzibę przeobrazić w miejsce okultystyczne, gdzie zamierzano przeprowadzać różnorodne obrzędy. Pierwsze lata do prac związanych z przebudową zgłaszali się ochotnicy z pobliskich miejscowości, oraz firmy prywatne. Natomiast od roku 1939 wykorzystywano do tego więźniów z pobliskiego przejściowego obozu koncentracyjnego Niederhagen-Wewelsburg tzw. "Außenkommando Wewelsburg". Do 1943 roku, Himmler wydał na przebudowę zamku 11 milionów reichsmarek, w roku 1944 - kolejne 4 miliony.
W tym czasie wyeksponowano otynkowany kamień murów, poszerzono i pogłębiono fosę wokół zamku, a w wielu miejscach fasady przyozdobiono swastykami i innymi symbolami, wywodzącymi się z pradawnego, germańskiego alfabetu runicznego. W północnej wieży - na parterze - powstała m.in. sala spotkań najwyższych rangą oficerów SS - "Obergruppenführersaal" - ze słynnym "czarnym słońcem" , symbolem złożonym z dwunastu czarnych błyskawic umieszczonych w okręgu. Ściany i strop wspierały się na 12 masywnych kolumnach, pomiędzy którymi znajdowały się niewielkie piedestały, przeznaczone na urny z prochami najważniejszych przedstawicieli elitarnego grona SS. W piwnicy powstała ozdobiona wielką swastyką krypta z miejscem na wieczny ogień i miejscem do kremacji, obrzędów i rytuałów pogańskich. Najprawdopodobniej to tam odbywały się przeróżne ceremonie, w tym także chrzty, śluby, pogrzeby, oraz zaślubiny, czyli składania przysięgi wierności. To tutaj powołany został instytut badawczy "Deutsches Ahnenerbe" (Niemieckie Dziedzictwo), który wysyłał naukowców do Peru, Tybetu i innych miejsc, w celu odnalezienia Świętego Graala, Atlantydy i miasteczka rasy aryjskiej. Powstała również duża biblioteka i czytelnia, gdzie gromadzono i studiowano wszelkie materiały dotyczące badań historii narodu niemieckiego. W krypcie - zwanej często mauzoleum zmarłych męczenników SS - przechowywano też szkatułę z około dziewięcioma tysiącami pierścieni z trupią czaszką (Totenkopfring), które zdejmowano z palców zabitych SS-manów i przywożono do westfalskiego zamku. Prace w północnej wieży trwały 4 lata, zostały przerwane w 1943 roku i nigdy nie zostały ukończone.
Po za murami wybudowano m.in. koszary - "SS-Burghauptmanns" - a także budynki administracyjne, które zostały poważnie uszkodzone podczas próby wysadzenia zamku. Dziś w tym miejscu, na starych fundamentach, stoi nowy budynek biurowy, oraz muzeum regionalne. Hala nazistowska, czyli centrum ceremonialne SS, to dzisiejsza restauracja "Ottens Hof". Na miejscu "Führerhaus I", dziś stoi kościół ewangelicki. Po za tym wybudowano wiele domów przeznaczonych dla rodzin nazistów stacjonujących na zamku. Głównym architektem zabudowań w kompleksie zamkowym był nadworny architekt Himmlera - Hermann Bartels (1900-1989).
W 1945 roku kiedy wiadomo już było, że Niemcy przegrają wojnę, Himmler nakazał zaminowanie i wysadzenie zamku, a sam salwował się ucieczką. Rozkaz wykonano, jednak z niewiadomych powodów zamek nie został zniszczony, a jedynie w wielu miejscach uszkodzony. Po wojnie warownię odbudowano a w jej murach powstało schronisko turystyczne oraz Historyczne Muzeum Biskupstwa Paderborn.
Obecnie w zamku utworzono muzeum poświęcone właśnie elitarnej formacji SS. Wśród eksponatów znajduje się osobisty dziennik Himmlera, zdobiona orłami i swastykami porcelana, meble, spory księgozbiór, wszelkie rodzaju przedmioty ozdobione swastykami, oraz oryginalne plany samego zamku i ogromnego kompleksu budynków dla członków SS. Możemy zobaczyć także czarne mundury formacji SS z insygniami czaszek, pierścienie i emblematy noszone przez SS-manów, przyrząd do pomiarów głowy, niezbędny podczas badań określających rasę aryjską, oraz świeczniki Julleuchter. Członkowie SS dostawali je, jako prezenty z okazji przesilenia zimowego - pogańskiego święta - które zastępowało nazistom Boże Narodzenie. Dla zainteresowanych, na uwagę zasługują przede wszystkim oryginalne dokumenty, oraz fotografie archiwalne przedstawiające losy więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, w tym także tych powstałych na terenie Polski.
Dojazd na zamek nie jest skomplikowany. Wystarczy zjechać z autostrady 33 lub 44 w kierunku miasta Büren, a tam już znaki poprowadzą kierowcę na miejsce. Zamek widoczny jest już ze znacznej odległości, co również ułatwia dotarcie do celu. Z lotniska w Paderborn kierujemy się na Ahden i stamtąd już bezpośrednio na Büren.
Kraj: Niemcy
Miejscowość: Büren
Strona internetowa: www.wewelsburg.de
Współrzędne GPS: N: 51°36'23.00", E: 8°39'6.00"
Godziny otwarcia:
poniedziałek nieczynne, wtorek-piątek 10:00-17:00
sobota-niedziela 10:00-18:00
Wstęp:
Wystawa główna (związana z nazistowskimi zbrodniarzami): bezpłatny
Muzeum regionalne miasta Paderborn:
3 euro (normalny), 1,5 euro (bilet ulgowy), 6 euro (rodzinny)
Fotografia archiwalna nr. 1: fortalezas.org
Fotografia archiwalna nr. 2: thedharmaprophecy.weebly.com
Fotografia archiwalna nr. 3: www.wewelsburg.de
Pozostałe fotografie pochodzą z archiwum autora, 2016 r.
Fot. 1. Zamek w 1872 roku. |
Fot. 2. Makieta przedstawia plan zagospodarowania całego kompleksu. |
Fot. 3. Reichsführer-SS Heinrich Himmler wraz z innymi członkami SS na tle zamku Wewelsburg, 1937 rok. |
Amerykańscy żołnierze na tle zamku Wewelsburg, 1945 rok. |
Monumentalny zamek posiada bardzo interesującą bryłę w kształcie trójkąta. |
Na zdjęciu widoczna wieża północna, w której znajdują się opisane w tekście komnaty. |
Jedna z dwóch wież z kopułami, oraz widok na główne wejście na dziedziniec zamkowy. |
Widok z dziedzińca na północną wieżę. |
"Obergruppenführersaal" - ze słynnym "czarnym słońcem". |
Krypta z miejscem na "wieczny ogień", oraz swastyką wkomponowaną w sufit. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz