sobota, 18 grudnia 2021

Park Miniatur (at. Minimundus) - Klagenfurt am Wörthersee (Karyntia)

   Park Miniatur (at. Minimundus) w austriackim Klagenfurt am Wörthersee, jest jedną z najczęściej odwiedzaną atrakcją w Karyntii, a może i w całej Austrii. Jego historia zaczyna się w latach 60-tych ubiegłego wieku i jest początkowo projektem hobbistycznym, który wspierały dwie dziecięce fundacje charytatywne: austriacka "Retted Das Kind" i brytyjska "Save The Children Fund". Mający zaledwie dwadzieścia modeli Minieurop - bo taką początkowo nazwę otrzymał park miniatur - rozrósł się przez ponad siedemdziesiąt lat do kolosalnych rozmiarów. Dzisiaj - na ponad 26 000 m2 - można spędzić niemal cały dzień i nadal czuć niedosyt.... Zapraszam Was do zapoznania się z historią Parku Miniatur i jego niektórymi modelami budowli z całego świata.
   Minieurop powstało z inicjatywy ówczesnego prezesa fundacji "Ratujcie Dziecko" (at. "Rettet Das Kind") - radnego Dr. Petera Zojera, który był także projektantem niewielkiego świata architektury. Park Miniatur został utworzony nad (jeziorem) Wörthersee, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce 3 lipca 1959 roku. Budowa parku nie byłaby wówczas możliwa, gdyby projektu nie sfinansował brytyjski przedstawiciel "Save The Children Fund" - Basil Gardner McTaggart. To on był pomysłodawcą nazwy Monimundus.
Początki Minimundus, 1960 rok (Fot. www.minimundus.at).
Początki Minimundus, 1960 rok (Fot. www.minimundus.at).
   Zbudowany na początkowo niewielkiej powierzchni park, rozrastał się bardzo szybko. Już w 1977 roku, jego powierzchnia - z 15 000 m2 - powiększyła się do imponujących 26 000 m2. Zostało wówczas wybudowane Planetarium. Wszystko za sprawą popularności - jaką cieszył się wówczas Minimundus - i zyskom, jakie generował. Rok wcześniej, park miniatur przekroczył liczbę miliona odwiedzających.
   W latach 1982-1983, w parku przeprowadzono gruntowny remont i znacznie rozbudowano infrastrukturę. Powstał wówczas warsztat, gdzie dokonywano napraw i budynek firmowy. Pojawiło się też kilka nowych "miniaturowych" budowli dla zwiedzających. Jeszcze tego samego roku - 1983 r. - Minimundus świętuje 25-lecie powstania oraz ogłasza pewnego zwiedzającego siedmiomilionowym gościem!
Początek lat 70-tych ubiegłego wieku (Fot. www.minimundus.at).
Początek lat 70-tych ubiegłego wieku (Fot. www.minimundus.at).
Dziewczynka przy zamku Hochosterwitz (Fot. www.minimundus.at).
   Prace nad rozbudową Parku Miniatur nie zatrzymują się. W 1990 roku - po niemal sześciu latach budowy - odsłonięto budowlę Bazyliki Św. Piotra, którą ogłoszono najdroższym, jak dotąd projektem w Minimundus.
   W latach 1993-1994 odnowiona została północna część parku, gdzie utworzono m. innymi nowe ścieżki dla zwiedzających. Jednak dopiero dziesięć lat później, przy modelach pojawiły się niewielkie tabliczki z informacjami.
   Od 2003 roku do funkcjonującego planetarium można "zaglądać" cały rok. Udostępniono bowiem osobne wejście, które umożliwia turystom skorzystanie z tej atrakcji, nawet podczas zamknięcia parku (wcześniej było to niemożliwe, ponieważ do planetarium wchodziło się przez park).
   W 2008 roku Minimundus hucznie obchodzi 50-lecie otwarcia. Przy tej okazji fundacja "Ratujcie Dziecko" zostaje oficjalnie właścicielem parku.
   Kolejne lata, to także kolejne inwestycje. W 2010 roku otwarto "Dziecięcy szlak przygód", który oferuje najmłodszym wspaniałe gry, zabawy i łamigłówki. Niedługo potem - na powierzchni 400 m2 - powstaje nowy plac zabaw dla dzieci. Następnie - w latach 2015-2016 - "Dziecięcy szlak przygód" zostaje powiększony do 1 500 m2 i zabudowany, co pozwala na jego funkcjonowanie także w miesiącach zimowych. Wprowadzono także kilka nowych atrakcji. Uruchomiono wewnętrzne i zewnętrzne nagłośnienie ze ścieżką dźwiękową oraz wzbogacono menu tamtejszej restauracji. Od tego czasu Minimundus można bez problemów zwiedzać przez cały rok.
Jeden z modeli drodze do Parku Miniatur.... (Fot. www.minimundus.at).
Jeszcze tylko drobne prace i Statua Wolności będzie gotowa... (Fot. www.minimundus.at).
Budowa bazyliki Świętego Piotra na Watykanie (Fot. www.minimundus.at).
   Właśnie zimą - po miesiącach letnich - do Minimundus przybywa nowa "fala" zwiedzających. Choć w okresie zimowym modeli w parku jest mniej, to "Zimowa Kraina Czarów" przyciąga swoim urokiem i niepowtarzalnym klimatem sporo osób. 
   Pewnie zadajecie sobie teraz pytanie, jak to możliwe, że budowli w parku jest mniej? Otóż są one wykonane w taki sposób (dotyczy to tych, które są wybudowane z materiałów nieodpornych na mróz i śnieg), aby można je było bezpiecznie przetransportować do np. centrum handlowego, gdzie bezpiecznie przezimują. Tam trafia jednak zaledwie kilka z nich, inne z kolei przewożone są do pomieszczeń zadaszonych w parku. To jedynie nieznacznie zmniejsza atrakcyjność parku, bowiem w parku pojawia się wówczas m. innymi... lodowisko.
Hangar-7 mieści kolekcję historycznych samolotów, helikopterów i samochodów Formuły 1
   Jako ciekawostkę podam, że wszystkie modele (budowle, maszyny, pojazdy, itp.) wybudowane są w tej samej skali 1:25 i z takiego samego materiału, z jakiego wybudowany jest oryginał. Wyjątkiem są średniowieczny zamek Hochosterwitz i brytyjski statek pasażerski RMS Queen Mary. Ich imponujące oryginalne rozmiary, powodowały, że nawet w wybranej skali okazałyby się za duże. Warto zwrócić uwagę na materiał z którego budowane są konkretne modele (marmur, piaskowiec, stal, kamienie szlachetne, itp.) oraz na ich szczegóły (rzeźbienia na fasadzie Bazyliki św. Piotra, balkony Casa Mili, czy Burg Coca). 
 
   Park Miniatur to także gratka dla miłośników kolei. Długie torowiska i stacje kolejowe, znakomicie wkomponowane w otaczający je teren oraz pełne szczegółów modele pociągów elektrycznych, spalinowych i parowozów, są nie lada atrakcją dla każdego. To, jak zwinnie poruszają się pomiędzy modelami znanych budowli architektonicznych z całego świata, mnie osobiście zafascynowało....
   Choć większość modeli w parku stanowią najważniejsze austriackie budynki, to i tak każdy znajdzie coś dla siebie. Ja, podczas zwiedzania 160 budowli architektonicznych (stan na 2021 rok), wyróżniłbym następujące:
 
- AUSTRIA - odbudowana po II wojnie światowej rafineria w Schwechat koło Wiednia. Jest obecnie najnowocześniejszą i największą tego typu budowlą w Europie, (na mapie parku figuruje pod nr. 8).
- MEKSYK - modernistyczny gmach Biblioteki Narodowego Uniwersytetu Meksykańskiego (nr. 10).
- INDIE - wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mongołów mauzoleum. Budowla powstała na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony i jest nazywana nieoficjalnie "świątynią miłości", (nr. 12).
- CHINY - XVI-wieczny klasztor Kumbum, zwany także świątynią Ta'er. Wspaniała budowla Buddyzmu Tybetańskiego, wybudowana w historycznym regionie Amdo w hrabstwie Huangzhong, (nr. 15).
- INDONEZJA - wybudowana na Jawie, buddyjska świątynia Borobudur. Datowana na okres 750-850 r. n. e. wykonana jest z ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych kamienia, z których podobno wszystkie musiały zostać wydobyte w innym miejscu, (nr. 16).
- WŁOCHY - wenecka bazylika Świętego Marka, która została wybudowana po jego śmierci, aby mogły tam zostać pochowane jego relikwie, (nr. 27).
- AUSTRIA - budynek zwany Hangarem-7, znajduje się w Salzburgu i mieści kolekcję historycznych samolotów, helikopterów i samochodów wyścigowych Formuły 1. Jest własnością założyciela grupy akrobatycznej Red Bull Dietricha Mateschitza i służy jako baza dla grupy The Flying Bulls, (nr. 42).
- JAPONIA - XVI-wieczny zamek Ōsaka. Jeden z najbardziej znanych zamków w Japonii, nazywany złotym zamkiem lub brokatowym zamkiem, (nr. 54).
- HISZPANIA - powstała w latach 1906-1910 barcelońska budowla, zwana Casa Mila (dom Mili). Budynek zaprojektował i wykonał Antoni Gaudi dla przedsiębiorcy Pere Mili i jego żony, (nr. 55).
- HISZPANIA - Templo Expiatorio de la Sagrada Familia, czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, to wspaniale rzeźbiony, secesyjny kościół w Barcelonie. Budowla jest uważana za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudiego, (nr. 56).
- AUSTRIA - zaprojektowany przez architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta wiedeński pałac barokowy Belweder. Wybudowany dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, (nr. 67).
- DANIA - interesujący budynek (Börse Kopenhagen) w którym mieści się obecnie Kopenhaska Giełda Papierów Wartościowych, (nr. 92).
- WŁOCHY - wybudowany z białego marmuru kompleks arcydzieł architektury średniowiecznej, wybudowanej w stylu romańskim na Campo dei Miracoli. W skład kompleksu wchodzi katedra, baptysterium, kampanili zwana Krzywą Wieżą (dzwonnica) i cmentarz, (nr. 95).
- GWATEMALA - przepiękny XVI-wieczny kościół w San Andreas Xecul, (nr. 111).
- TAJLANDIA - wspaniały, letni pałac królewski na wodzie w Bang Pa-In, (nr. 115).
- WIELKA BRYTANIA - londyńska wieża zegarowa Elizabeth Tower, należąca do Pałacu Westminsterskiego, (nr. 117).
- WATYKAN - bazylika Świętego Piotra na Watykanie. Monumentalna, rzymskokatolicka bazylika wybudowana w latach 1506-1626, (nr. 125).
- STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI - amerykański wahadłowiec kosmiczny, startujący z bazy znajdującej się w Centrum Kosmicznym im. Johna Fitzgeralda Kennedy'ego na Przylądku Canaveral, (nr. 135).
- HISZPANIA - wybudowany w XV wieku zamek Coca. Budowla, którą uważa się za najlepszy przykład stylu w hiszpańskiej architekturze zwanej Mudejar. Jest to bardzo ciekawe połączenie elementów islamskich i chrześcijańskich, (nr. 143).
- JORDANIA - wykuta w skale piętrowa budowla Al-Chazna, zwana przez Beduinów Skarbcem Faraona. Powstała około I-II w. n. e. i znajduje się w ruinach miasta Nabatejczyków - Petrze, (nr. 147).
- EGIPT - Abu Simbel, to jedna z dwóch świątyń wybudowana za rządów faraona Ramzesa II w latach 1264-1244 p. n. e. Świątynia została wydrążona w skale, na zachodnim brzegu Nilu, (nr. 151).
- SŁOWENIA - położony na 100-metrowym wzgórzu, barokowy zamek Bled. XI-wieczną (kilkukrotnie przebudowywaną) budowla, która przez ponad 800 lat zamieszkiwana była przez biskupów Brixen, (nr. 158).
Rozbudowany w 821 roku niewielki fort z VIII wieku w tunezyjskiej Susie.
Akcent Polski w Minimundus, to barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski w Warszawie.
Wybudowana na indonezyjskiej Jawie buddyjska świątynia Borobudur.
Katedra św. Zofii – najstarsza, historyczna katedra łacińska w Kijowie.
XII-wieczny zamek Heidenreichstein znajduje się w Dolnej Austrii.
Zamek Neuschwanstein położony na terenie gminy Schwangau w południowej Bawarii.
Monastyr Rilski - bułgarski klasztor wybudowany w kotlinie masywu górskiego w Riła.
   Firmą odpowiedzialną za tworzenie nowych modeli w Parku Miniatur, jest austriacka spółka Medionproduktion. Zajmuje się ona także przeprowadzaniem ankiet wśród gości Minimundus, na temat ich oczekiwań, co do nowych modeli.
   Na koniec ważna informacja. Warto odwiedzić także tamtejsze planetarium, ponieważ dochód jest przeznaczony na fundację "Retted Das Kind", która działa przy Parku Miniatur.
Rosja - Basilius kathedrale.
Austria - Wiedeń, Stephansdom.
Wahadłowiec kosmiczny, startujący z bazy na Przylądku Canaveral
Waszyngtońska oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA.
El Cabildo był siedzibą hiszpańskiej administracji kolonialnej w Nowym Orleanie
Independence Hall. Filadelfijski budynek w którym podpisano Deklarację Niepodległości i Konstytucję Stanów Zjednoczonych.
Kompleks arcydzieł architektury średniowiecznej na Campo dei Miracoli w Pizie.
Zamek Hochosterwitz – uważany za jeden z najbardziej imponujących średniowiecznych zamków.
Wspaniały wiedeński pałac barokowy Belweder.
Tower Bridge – most zwodzony w Londynie przeprowadzony przez Tamizę.

Moja ocena: 10/10
 
Kraj: Austria
Miejscowość: Klagenfurt am Wörthersee
Strona internetowa: www.minimundus.at
Godziny otwarcia:
marzec i kwiecień: 9:00 - 18:00 
maj, czerwiec i wrzesień: 9:00 - 19:00
lipiec i sierpień: 9:00 - 22:00
październik i listopad: 9:00 - 18:00
Wstęp:
17€ (dorośli), 9€ (dzieci w wieku 6-15 lat), bezpłatnie (dzieci do lat 5)
możliwy jest zakup tzw. kombi biletów na wejście do parku miniatur i innych atrakcji, a także kilka innych możliwości zakupu biletów w atrakcyjnych cenach. Aby wybrać odpowiedni bilet, kliknij tutaj.  
Parking: bezpłatny
 
   Wszystkie zdjęcia (o ile nie zostało to przy ich opisie oznaczone inaczej) pochodzą ze zbiorów autora, wrzesień 2021 r.
Kartka pocztowa z Minumindus (Fot. zbiory autora).
Kartka pocztowa z Minumindus (Fot. zbiory autora).
Kartka pocztowa z Minumindus (Fot. zbiory autora).
Plan Minumindus przedstawiający teren wraz z naniesioną numeracją modeli (Fot. zbiory autora).

Mapa dojazdu:
 

1 komentarz: