środa, 28 kwietnia 2021

Dawniej i dziś - brama główna w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenburg. 1934-2021

   Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Sachsenburg (Konzentrationslager Sachsenburg) znajduje się w Saksonii w pobliżu miasta Zschopau. Decyzja o jego powstaniu zapadła niemal natychmiast, po objęciu przez nazistów władzy w kraju, na początku 1933 roku. Dostosowanie go dla potrzeb Policji, nie zajęło dużo czasu i już po pięciu miesiącach mógł zacząć funkcjonować. Wszystko dlatego, że w kompleksie - który powstał dużo wcześniej - znajdowała się wcześniej upadła fabryka - Sachsenburg Werke.
   KL Sachsenburg powstał na mocy rozporządzenia, które wydano 28 lutego 1933 roku. Wydany przez nazistów specjalny dokument dotyczył "ochrony narodu i państwa" i umożliwiał im aresztowanie i ograniczenie wolności osobistej wszystkim "wrogom" państwa i narodu niemieckiego. W rzeczywistości dekret ten pozwalał nazistom na aresztowanie obywateli z niemieckim obywatelstwem bez rozpraw i wyroków sądowych na czas nieograniczony.
 
   Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Sachsenburg powstał na przełomie maja i czerwca 1933 roku i funkcjonował do lipca 1937 roku. Pod kuratelą SS znajdował się od 1 października 1934 roku. Wówczas komendantem został Karl Otto Koch, który dla swoich potrzeb otrzymał - znajdującą się tam - sporą, luksusową willę. Co ciekawe willa ta nadal znajduje się na terenie dawnego obozu, jednak dostęp do niej jest bardzo utrudniony.
   Podczas prac związanych z przebudową i dostosowaniem kompleksu do warunków, jakie miały panować w obozie, pracowało 85 ludzi, którzy odsiadywali wyroki w więzieniu w Chemnitz. Choć obóz dostosowano do przetrzymywania 1.500 więźniów, to początkowo w obozie przebywało jedynie 100 osadzonych. W czasie prawie czterech lat swojego funkcjonowania, w obozie przebywało w sumie około dwóch tysięcy więźniów. 
   Reichsführer-SS Heinrich Himmler w KL Sachsenburg był tylko raz. Miało to miejsce w lutym 1935 roku, kiedy osobiście przeprowadził w obozie inspekcję. Po zamknięciu obozu, wszyscy więźniowie trafili do obozu w Buchenwaldzie. 

   Na zdjęciach archiwalnych widzimy bramę główną obozu, która obecnie jest w nieco innym miejscu. Po wojnie została ona "przesunięta" o około 10 metrów w stosunku do swojego położenia z okresu funkcjonowania obozu. Oba zdjęcia zostały wykonane w tym samym czasie - podczas zmiany obsady obozowej w 1934 roku. Zdjęcia wykonał sam SS-Standartenführer Karl Otto Koch - późniejszy mąż zbrodniarki wojennej Ilse Koch.
 
   Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów autora. Współczesne wykonano w kwietniu 2021 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz