Kim jest Henriette von Schirach? Córką przyjaciela i fotografa Hitlera - Heinricha Hoffmanna i żoną Baldura von Schiracha. Kobietą, która jako jedna z nielicznych, miała przez wiele lat znakomity kontakt z Adolfem Hitlerem. Żoną jednego z najważniejszych nazistów w III Rzeszy, która jako jedyna mogła poruszać w towarzystwie "wujka" Adolfa, tematy których notorycznie unikał lub nie lubił. Kobietą, która, jako pierwsza miała odwagę zapytać Führera o eksterminację Żydów w Europie. I chyba jedyną kobietą, którą Hitler wyrzucił ze spotkania i swojej willi w Berghofie....
Henriette von Schirach w swojej książce - "Prawo nie znaczy sprawiedliwość. Na szczytach nazistowskiej władzy" - porusza wiele interesujących wątków związanych z III Rzeszą. I choć swoje wspomnienia zaczyna w 1943 roku, to bardzo często wraca w nich do lat wcześniejszych. Opisuje w ten sposób swój rodzinny dom, w którym rządził nie kto innych, jak osobisty fotograf Hitlera - Heinrich Hoffmann, oraz częste odwiedziny wujka Adolfa. Wspomina o własnych dzieciach, które wraz z rodzicami żyły w pięknym Wiedniu i o wielu przyjaciołach z tamtego okresu, którzy odwiedzali ich posiadłość. Interesujące są też informacje na temat planów Hitlera, jakie snuł na przyszłość, kiedy Niemcy wygrają wojnę, na temat fałszowania pieniędzy w niemieckich obozach koncentracyjnych i o ogromnych ilościach złota Banku Rzeszy.
Autorka, skupia się jednak na ostatnich trzech latach wojny i okresie powojennym. Pierwsze strony opisują sytuację, kiedy to w Berghofie - podczas spotkania z Hitlerem - odważyła się zapytać go o kwestię amsterdamskich Żydów, których wywózkę widziała na własne oczy. Hitler wpadł w szał, a ona wraz ze swoim mężem została poproszona o opuszczenie alpejskiej willi Führera. Był to ostatni raz, kiedy widziała swojego "przyszywanego wujka". A znała go od ósmego roku życia.... Dla mnie jest to bardzo interesujący fragment.
W kolejnych rozdziałach opisuje szczegółowo losy wielu najważniejszych nazistowskich paladynów i ich rodzin w ostatnich miesiącach wojny. Jednak głównym wątkiem książki, jest okres powojenny i losy samej autorki i jej męża. Pomimo tego, czytelnik pozna wiele ciekawych informacji o amerykańskich wojskach okupacyjnych, które wkroczył do południowych Niemiec i Austrii i trudniej sytuacji, z jaką borykały się pokonane Niemcy.
Henriette von Schirach spędziła pierwsze powojenne lata, przetrzymywana w kilku więzieniach. Opisuje w nich nie tylko swoje losy, ale także innych kobiet, które trafiły tam wraz z nią. Jedną z głównych bohaterek jej wspomnień jest żona Marszałka Rzeszy Hermanna Göringa - Emma - z którą się przyjaźniła.
Odrębną sprawą - podczas jej pobytów w niewoli - którą opisała w swojej książce, są losy jej męża, z którym ostatecznie rozwiodła się podczas jego pobytu w więzieniu w 1950 roku. Niemiecki nazista, przywódca Hitlerjugend i gauleiter Wiednia, został podczas norymberskiego procesu skazany na 20 lat więzienia, które odsiadywał w Spandau. Wyszedł na wolność, po odbyciu całej kary w 1966 roku. Zmarł 8 sierpnia 1974 roku, a jego żona Henrietta von Schirach zmarła 27 stycznia 1992 roku. Mieli czworo dzieci - trzech synów i córkę.
Książka "Prawo nie znaczy sprawiedliwość. Na szczytach nazistowskiej władzy" Henrietty von Schirach, to interesująca lektura dla osób zgłębiających wiadomości dotyczące III Rzeszy przed, podczas trwania wojny i po jej zakończeniu. Autorka porusza wiele prywatnych kwestii, które moim zdaniem są bardzo interesujące. Wspomnienia wydane przez dom wydawniczy Bellona, bez wątpienia zasługują na miejsce w mojej biblioteczce. Tym bardziej, że są one napisane w sposób bardzo przystępny i bez jakichkolwiek błędów stylistycznych czy nawet tzw. "literówek", do czego zapewne przyłożył się także tłumacz Robert Stiller. Wysoka ocena, to także zasługa zamieszczonych tam prywatnych zdjęć rodzinnych.
Polski tytuł: "Prawo nie znaczy sprawiedliwość. Na szczytach nazistowskiej władzy"
Oryginalny tytuł: "Der Preis der Herrlichkeit"
Autor: Henriette von Schirach
Przekład: Robert Stiller
Rok wydania: 2003
Język: polski
Wydawnictwo: Bellona
Seria: Narodziny zła - Brunatna seria
Liczba stron: 253
Oprawa: twarda (szyta)
Moja ocena: 9/10
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz