Ten blog jest tworzony z myślą o ludziach, których pasją są podróże i historia. Zwiedzając świat mi udało się oba zamiłowania połączyć z czego wyszedł dość interesujący projekt. Skupiam się na miejscach, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii, związanych głównie z ważnymi wydarzeniami i osobami z okresu I i II Wojny Światowej, ale nie tylko. Przekonajcie się sami....
wtorek, 29 stycznia 2019
Dawniej i dziś (Hunspach, Grand Est) - Widok na wejście bloku 7 fortu artyleryjskiego Schoenebourg. 1939-2018
Na zdjęciu widzimy blok 7 wchodzący w skład fortu artyleryjskiego Schoenenbourg. Blok 7 był jednym z dwóch głównych wejść do sieci korytarzy łączących schrony bierne (bloki 7 i 8) z bojowymi (bloki 1-6). Było to wejście przeznaczone wyłącznie do zaopatrywania fortu w amunicje i żywność. Dla personelu przewidziany był natomiast blok 8.
Uzbrojenie bloku 7 stanowiły bliźniacze karabiny maszynowe zainstalowane w wejściu, oraz działo przeciwpancerne kal 47 mm. Wewnątrz obok tzw klatki schodowej zainstalowane są dwie windy transportowe - 2,5-tonowa, oraz 5-tonowa.
Fort, pomimo zaciekłych ataków wrogiego lotnictwa, artylerii i piechoty, nigdy nie został przez Niemców zdobyty. Załoga poddała się na wyraźny rozkaz francuskiego dowództwa dopiero sześć dni po podpisaniu zawieszenia broni. Przekazując obiekt w ręce wroga, francuscy żołnierze byli dumni, że nie skapitulowali pod naporem wroga.
Obie fotografie pochodzą ze zbiorów autora. Archiwalna z początku września 1939 roku, współczesna z 2018 r.
Chcesz wiedzieć więcej na temat fortu artyleryjskiego Schoenebourg, kliknij tutaj.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz