Wenecja Północy, bo tak nazywana jest ta miejscowość, to jedna z perełek kraju tulipanów. Jej historia zaczyna się około 1230 roku. Wtedy to grupa mnichów franciszkańskich założyła tutaj niewielką osadę o nazwie Geytenhorn. Początkowo - znajdująca się w środku Parku Narodowego Weerribben-Wieden - wioska słynęła z wydobywania torfu. Te prace doprowadziły po latach do ostatecznego zarysu wioski, która położona jest pośród rozległych mokradeł. Wydobycie torfu zakończono dopiero w 1920 roku. Całości dzisiejszego wyglądu dopełniła powódź, która miała miejsce w 1421 roku.
Dlaczego ta wioska jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim dlatego, że wszystkie zabudowania w wiosce, znajdują się na niewielkich skrawkach ziemi (wysepkach) do których można się dostać jedynie pieszo, rowerem lub łodzią. Cała stara część Giethoorn wyłączona jest z ruchu samochodów i transportu publicznego, co czyni ją bardzo pięknym, ale też spokojnym miejscem. A całość połączona jest ze sobą 175 drewnianymi mostkami łączącymi labirynty wąskich dróżek.
Jeżeli ktoś wybiera się tam w porze zimowej, to również nie będzie żałować. Oprócz przepięknej scenerii, można zwiedzać wioskę .... na łyżwach😃.
Wioska Giethoorn stała się bardziej znana na świecie po 1958 roku. Wówczas to holenderski reżyser Bert Haanstra pokazał Wenecję Północy w filmie "Fanfare".
Dotrzeć do wioski Giethoorn można na kilka sposobów. Jeżeli podróżujecie autem, to najlepiej jechać z południa na północ autostradą A32 lub ze wschodu na zachód autostradą A37. W obu przypadkach musicie kierować się na miejscowość Meppel. Stąd już tylko kilka kilometrów do wioski, a poprowadzą Was tam znaki.
Inną możliwością jest wykupienie wycieczki np. z Amsterdamu lub podróż środkami komunikacji publicznej, na co musicie niestety poświęcić ponad dwie godziny czasu na dojazd w jedną stronę.
Wioskę Giethoorn w sezonie letnim można zwiedzać od godzin porannych do zmroku we wszystkie dni tygodnia. Wstęp do wioski to koszt 10 euro plus wynajęcie łodzi (tutaj ceny są różne w zależności od modelu, najlepiej sprawdzić to na stronie internetowej).
Strona internetowa: www.giethoorn.com
Parking: płatny (w zależności od właściciela posesji)
Ocena (w skali od 1 do 5):
Atrakcje: ⭐⭐⭐⭐
Komfort: ⭐⭐⭐⭐⭐
Obsługa: ⭐⭐⭐⭐⭐
Czystość: ⭐⭐⭐⭐⭐
Bezpieczeństwo: ⭐⭐⭐⭐⭐
Mapa dojazdu:
O tak, miejsce godne polecenia!
OdpowiedzUsuń