wtorek, 3 lipca 2018

Pomnik poświęcony poległym na frontach I wojny światowej mieszkańcom wsi Tarnów - Tarnów (woj. Lubuskie)

   Zwiedzając zachodnią część Polski, przejeżdżałem przez niewielką miejscowość w powiecie gorzowskim - Tarnów koło Lubiszyna (niem. Tornow, Landsberg am Warthe). Tam - przy drodze wojewódzkiej 130 - zauważyłem niewielki pomnik. Stoi on na skwerku pomiędzy kościołem rzymskokatolickim, a sklepem Lewiatan.

Pomnik w Tarnowie, 1935 rok. (fot. www.akpool.co.uk).
   Uwagę moją przykuły nazwiska widniejące na jego bocznych płytach, oraz płyta czołowa na której znajdują się informacje zawarte w języku polskim i niemieckim:

Na płycie czołowej możemy (z trudem, ponieważ napisy są niewyraźne) przeczytać:

"Ku pamięci mieszkańców Tarnowa poległych na frontach I wojny światowej 1914-1918 (Zum Gedenken an die Gefallenen aus Tornow auf den Schlachtfeldern des I. Weltkrieges 1914-1918) dawni i obecni mieszkańcy Tarnowa (Ehemalige und heutige Einwohner von Tornow)".

i poniżej:

"Pomnik ufundowany w latach 20. XX wieku, renowacja pomnika w sierpniu 2003 (Das Denkmal wurde augestellt in den 20er Jahren, renoviert im August 2003)".
"Polsko-niemiecki projekt gmin partnerskich Lubiszyn-Briesen/Mark (Das deutsch-polnische Partnerschaftsprojekt der Gemeinden Lubiszyn-Briesen/Mark)".


Lista nazwisk (według daty śmierci) znajdująca się na dwóch płytach bocznych:

Arnold Faustmann (1 grudzień 1892 - 25 sierpień 1914 w Löwen). Fahrnich (chorąży). Służył w Brandenburgische Train-Abteilung Nr. 3*. Zginął w belgijskim mieście Leuven (to w tym mieście spalono jedną z najpiękniejszych i najbogatszych w tamtym czasie bibliotek w Europie).
Carl (w niem. bazie danych widnieje jako Karl) Kuke (? - 13 kwiecień 1915 w Lorette). Unteroffizier (kapral). Służył w Infanterie-Regiment 111. Zginął w miejscowości Lorette w departamencie Loara.
Otto Scheer (w niem. bazie danych widnieje jako Scher) (? - 18 czerwiec 1915 w Pudsischke). Wehrmann (Żandarm). Służył w Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 24 (4. Brandenburgisches Landwehr-Regiment Nr. 24). Możliwe, że Scher zginął w miejscowości Pudliszki (innej podobnej nazwy do tej widniejącej na tablicy nie znalazłem). To w tych rejonach w marcu 1915 roku wojska Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 24 prowadziły walkę pozycyjną. 
Friedrich Wurzel (? - 23 lipiec 1915 w Lucino). Landsturmmann (szeregowiec Landszturmu). Zginął w okolicach kaszubskiej wsi Luzino.
Karl Puhle (? - 11 sierpień 1915 w Lomsha). Gefreiter (Starszy szeregowy). Zginął w okolicach Łomży, gdzie wojska generała Maximiliana von Gallwitza zamierzały przekroczyć Narew.
Richard Seidler (? - 11 wrzesień 1915 w Kießke). Grenadier.
Otto Grundlak (? - 1 luty 1916 w Ypern). Wehrmann (Żandarm). Pochowany na Niemieckim Cmentarzu Wojennym w Menen w północno-zachodniej Belgii.
Paul Ganzke (? - 30 marzec 1916 w Shoseem). Sergeant. Służył w Litthauisches Ulanen-Regiment Nr. 12, która wchodząc w skład 1. Kavallerie-Division stanowiła w tym czasie straż przybrzeżną Kurlandii północnej.
Karl Kluge (? - 2 czerwiec 1916 w Fort Vaux). Füsilier (fizylier). Kluge zginął podczas siedmiodniowego oblężenia fortu (zginął w drugim dniu oblężenia). Fort Vaux - którego z ogromnym poświęceniem bronił major Raynal wraz ze swoimi ludźmi - skapitulował dopiero po wyczerpaniu zapasów żywności i wody. Niemcy na dużą skalę użyli tutaj gazów bojowych i miotaczy ognia.
Otto Rosenthal (? - 28 październik 1917 w Verdun). Grenadier. Rosenthal zginął pod Verdun kilka dni po tym, jak naczelny wódz Paul von Hindenburg wydał rozkaz o zaprzestaniu ataków i skoncentrowaniu się na obronie zajętych pozycji, które w krótkim czasie i tak utracono na rzecz Francuzów. Rosenthal pochowany jest na Niemieckim Cmentarzu Wojennym w Menen w północno-zachodniej Belgii (blok K).
Paul Hampf (? - 9 marzec 1918 w Arras). Musketier (Muszkieter).
Otto Tiele (? - 5 kwiecień 1918 w Amiens). Grenadier.
Berthold Preuß (? - 12 kwiecień 1918 w Plongstreet). Landsturmmann (szeregowiec Landszturmu).
Franz Röseler (? - ? zaginiony). Musketier (Muszkieter).

* dane poza nazwiskiem, imionami, datą i miejscem śmierci są rezultatem moich badań.

Jak widzimy na powyższym zestawieniu, nazwiska i nazwy miejscowości w kilku przypadkach są błędnie wypisane na tablicach, co znacznie utrudnia poszukiwania danych dotyczących poległych.


Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum autora, 2018 r.

   Z chwilą uzyskania jakichkolwiek nowych informacji, wpis ten zostanie uaktualniony, więc jeżeli ktoś z Was jest tym tematem zainteresowany, to proszę tutaj zaglądać co jakiś czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz