Ten blog jest tworzony z myślą o ludziach, których pasją są podróże i historia. Zwiedzając świat mi udało się oba zamiłowania połączyć z czego wyszedł dość interesujący projekt. Skupiam się na miejscach, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii, związanych głównie z ważnymi wydarzeniami i osobami z okresu I i II Wojny Światowej, ale nie tylko. Przekonajcie się sami....
poniedziałek, 5 sierpnia 2019
Pomnik upamiętniający poległych mieszkańców Malavillers walczących w obu wojnach światowych - Malavillers (Grand Est)
Malavillers to niewielka miejscowość i gmina we Francji w regionie Grand Est. Mimo tego, że od lat zamieszkuje tu jedynie kilkadziesiąt osób, to 14 jej mieszkańców poświęciło życie za wolność swojego kraju. 11 mieszkańców zginęło podczas I wojny światowej, a 3 kolejnych podczas II wojny światowej.
Pomysł o postawieniu przy głównej drodze w miasteczku pomnika powstał na początku 1920 roku, a w grudniu tego samego roku odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika i tablicy z jedenastoma nazwiskami poległych w Wielkiej Wojnie. Po II wojnie światowej na drugiej płycie wygrawerowano nazwiska trzech poległych w niej żołnierzy pochodzących z Malavillers i przytwierdzono w tylnej części pomnika.
Poniżej lista nazwisk poległych, które widnieją na płytach pamiątkowych pomnika (w kolejności alfabetycznej):
1914-1918:
CLAUSSE, Auguste
DEMELIN, Charles
FAVART, Camille
GEOFFROY, Julien
LEBOUCHER, Leon
LEPAGE, Leon
SCHMITT, Nicolas
SCHMITT, Jean
SCHMITT, Auguste
PIERSON, Auguste
GENTIL (GIENTIL), Auguste (cywil)
1939-1945:
MOUREAU, Henri
SCHMITT, Michel
VOGT, Georges
Ciekawostka:
Poniżej przedstawiam dwa dokumenty dotyczące budowy pomnika. Pierwszym dokumentem (z dnia 6 czerwca 1920 r.) jest całkowita wycena budowy pomnika przez Edouarda, ROGER'A, założoną w 1878 roku przez jego ojca Maisona. Dokument zawiera koszt materiałów i robociznę.
Drugi dokument (z dnia 20 grudnia 1920 r.), to protokół odebrania podpisany przez właściciela firmy zajmującej się budową pomników i urzędników gminy.
Oba dokumenty pochodzą ze strony www.monumentsmorts.univ-lille.fr.
Zdjęcia współczesne pochodzą ze zbiorów autora, sierpień 2018 r.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Przypomniał mi się podobny pomnik w Łękawicy, tylko nazwisk znacznie więcej... Choć sama miejscowość także nieduża.
OdpowiedzUsuń