Piekielna Góra, bo tak wulkan nazwali pierwsi mieszkańcy Wysp Kanaryjskich Guanczowie, uważana była początkowo za miejsce zamieszkiwane przez siły zła. Natomiast w epoce ekspansji europejskiej uważano wulkan za najwyższą górę świata. Dla portugalskich, hiszpańskich i brytyjskich odkrywców traktowany był jako punkt orientacyjny podczas żeglugi przez Ocean Atlantycki.
Wulkan Teide wciąż jest uważany za wulkan czynny. I choć ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku, to we wcześniejszych okresach zdarzały się częściej. Ważniejsze erupcje miały miejsce w 1704, 1705, 1706 i 1798 roku. Potężna erupcja w 1706 roku trwała kilkanaście dni i zniszczyła większość miejscowości Garachico, oraz znajdujący się tam port. Wyrzucane olbrzymie ilości lawy pomimo wielkich zniszczeń nie pochłonęły na szczęście żadnych istnień ludzkich....
Widok z wagonika na dolną stację. |
Widok na południową część Teneryfy. Po lewej widoczny krater Pico Viejo. |
A więc musicie kierować się jedyną główną drogą do Parku Narodowego Teide. Droga nie powinna sprawić kierowcy jakichkolwiek problemów, ponieważ jest dosyć szeroka, równa i bezpieczna. Kiedy już dojedziecie na parking znajdujący się w pobliżu wulkanu, musicie pozostawić auto, aby pozostałą część drogi do kolejki linowej przebyć pieszo. Trzeba tutaj pamiętać, że im później znajdziecie się na parkingu, tym dłuższa czeka Was z niego droga do kolejki i tym trudniej będzie Wam znaleźć miejsce do zaparkowania auta. Po dotarciu do kolejki linowej - jeśli nie kupiliście biletu on-line, co jest dużo lepszą opcją - musicie wystać swoje w kolejce.... ale do kasy, żeby zakupić bilet na wjazd do góry. Po zakupieniu biletu musicie odstać swoje w kolejce do.... kolejki linowej, która zabiera maksymalnie około 40 pasażerów. Polecam w wagoniku kolejki zająć miejsce przy szybie, ponieważ widoki już tam są wspaniałe. Mam tutaj na myśli przede wszystkim wspaniałe kształty i kolory warstw zastygłej lawy otaczającej wulkan. Przejazd ze znajdującej się na wysokości 2.356 m. n.p.m. stacji dolnej kolejki linowej do stacji górnej zajmuje około 8 minut.
Na stacji dolnej znajduje się kawiarnia, restauracja z niezwykłym widokiem na Park Narodowy Teide, sklep i toalety. Tutaj też można zasięgnąć informacji na temat szlaków wędrownych, oraz innych atrakcji Parku Narodowego. Górna stacja jest mniejsza i posiada jedynie niewielki hall z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, oraz toalety. Na obu stacjach dostępne jest Wi-Fi.
Krater Pico Viejo w całej okazałości. |
- Szlak nr 11 - prowadzący do punktu widokowego Mirador de la Fortaleza. Szlak prowadzi do punktu z którego możemy zobaczyć północną cześć wyspy wraz z rozciągającą się doliną La Orotava. Warto zwrócić uwagę na paletę kolorów, jakie tworzy wulkaniczne zbocze.
- Szlak nr 12 - prowadzący do punktu widokowego Mirador Pico Viejo. Punkt znajduje się w południowej części wulkanicznego zbocza. W tym miejscu warto zwrócić uwagę zwłaszcza na pozostałości ostatnich erupcji, które utworzyły zagłębienie skalne zwane Kalderą Las Canadas del Teide i na barwny krater Pico Viejo.
WAŻNE!!!
Aby dostać się na sam szczyt wulkanu, potrzebne jest zezwolenie, którego udziela zarząd Parku Narodowego, a które można uzyskać bezpłatnie na stronie internetowej. Ważne jest, aby zrobić to w miarę wcześnie, bo ilość wydawanych dziennie zezwoleń jest ograniczona, a otrzymanie zgody trwa czasami nawet kilka tygodni! Otrzymaną wejściówkę należy okazać strażnikowi w formie PDF lub elektronicznej. W ten sposób można też zakupić bilety na wjazd kolejką do stacji górnej (zakup biletu tutaj). Unikniecie wówczas stania w długich kolejkach na stacji dolnej. Tutaj najlepiej pojawić się we wczesnych godzinach porannych (kolejka jest czynna od 9:00 do 16:00 zimą i do 18:00 latem) co pomoże Wam zaoszczędzić czasu i nerwów. W przypadku silnego wiatru lub złych warunków atmosferycznych kolejka zostaje wyłączona z ruchu. Nie zdarza się to jednak zbyt często, a gdyby się zdarzyło, to organizator zapewnia bezpłatne anulowanie lub zmianę terminu (kliknij tutaj).
Decydując się na wjazd kolejką na stacje górną i wejście na szczyt, warto wziąć pod uwagę zmianę temperatury i zimne podmuchy wiatru. I choć na dole nie będziemy do tego przekonani, to warto zabrać ze sobą ciepłą odzież wierzchnią.
Widok z górnej stacji na Park Narodowy. |
WAŻNE!!!
Z Parku Narodowego nie można wynosić żadnych pamiątek! Jest to bardzo mocno przestrzegane o czym świadczą kręcący się tu i ówdzie strażnicy uzbrojeni w krótkofalówki i lornetki.
Nie można zapomnieć także o obserwatorium astronomicznym znajdującym się w pobliżu. Jest tam ustawionych kilkanaście sporych teleskopów (każdy należy do innego państwa), oraz muzeum w którym poznamy historię wulkanu oraz Teneryfy. Kilka kilometrów za obserwatorium jest jeszcze jeden punkt widokowy z którego również można podziwiać wspaniałe widoki.
Kraj: Hiszpania (Teneryfa)
Strona internetowa: www.volcanoteide.com/pl
Kolejka czynna jest w godzinach od 9:00 do 16:00 zimą i do 18:00 latem (ostatni zjazd odpowiednio o 16:50 i 18:50)
Wstęp: od 13,50 € (najlepiej sprawdzić to tutaj).
Parkin: bezpłatny, czynny od 8:00 do 18:00 (ilość miejsc ograniczona, czasami trzeba parkować dużo wcześniej na poboczu drogi i resztę trasy przejść pieszo).
Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów autora, 2016 r.
Mapa dojazdu:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz