sobota, 23 marca 2019

Park Narodowy i Wulkan Teide - Teneryfa (Hiszpania)

   Wulkan Pico del Teide to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych i obowiązkowych atrakcji Teneryfy. Najwyższy wulkan Hiszpanii jest wizytówką archipelagu Wysp Kanaryjskich widzianą nie tylko z każdego zakątka Teneryfy, ale także z sąsiadujących wysp. Położony 3718 metrów n.p.m. wulkan i okalający go Park Narodowy sprawi, że na długo zapamiętacie Wasz urlop.

    Piekielna Góra, bo tak wulkan nazwali pierwsi mieszkańcy Wysp Kanaryjskich Guanczowie, uważana była początkowo za miejsce zamieszkiwane przez siły zła. Natomiast w epoce ekspansji europejskiej uważano wulkan za najwyższą górę świata. Dla portugalskich, hiszpańskich i brytyjskich odkrywców traktowany był jako punkt orientacyjny podczas żeglugi przez Ocean Atlantycki.
   Wulkan Teide wciąż jest uważany za wulkan czynny. I choć ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku, to we wcześniejszych okresach zdarzały się częściej. Ważniejsze erupcje miały miejsce w 1704, 1705, 1706 i 1798 roku. Potężna erupcja w 1706 roku trwała kilkanaście dni i zniszczyła większość miejscowości Garachico, oraz znajdujący się tam port. Wyrzucane olbrzymie ilości lawy pomimo wielkich zniszczeń nie pochłonęły na szczęście żadnych istnień ludzkich....

Widok z wagonika na dolną stację.
Widok na południową część Teneryfy. Po lewej widoczny krater Pico Viejo.
   Na szczęście erupcja z 1909 roku była ostatnią. Dzisiaj - według naukowców - odwiedzenie wulkanu Teide jest całkowicie bezpieczne. Wystarczy zatem - po wylądowaniu na wyspie - wypożyczyć auto (bo jest to chyba najlepsza i najtańsza opcja) i zaplanować trasę, którą dotrzecie na parking znajdujący się u podnóża wulkanu.
   A więc musicie kierować się jedyną główną drogą do Parku Narodowego Teide. Droga nie powinna sprawić kierowcy jakichkolwiek problemów, ponieważ jest dosyć szeroka, równa i bezpieczna. Kiedy już dojedziecie na parking znajdujący się w pobliżu wulkanu, musicie pozostawić auto, aby pozostałą część drogi do kolejki linowej przebyć pieszo. Trzeba tutaj pamiętać, że im później znajdziecie się na parkingu, tym dłuższa czeka Was z niego droga do kolejki i tym trudniej będzie Wam znaleźć miejsce do zaparkowania auta. Po dotarciu do kolejki linowej - jeśli nie kupiliście biletu on-line, co jest dużo lepszą opcją - musicie wystać swoje w kolejce.... ale do kasy, żeby zakupić bilet na wjazd do góry. Po zakupieniu biletu musicie odstać swoje w kolejce do.... kolejki linowej, która zabiera maksymalnie około 40 pasażerów. Polecam w wagoniku kolejki zająć miejsce przy szybie, ponieważ widoki już tam są wspaniałe. Mam tutaj na myśli przede wszystkim wspaniałe kształty i kolory warstw zastygłej lawy otaczającej wulkan. Przejazd ze znajdującej się na wysokości 2.356 m. n.p.m. stacji dolnej kolejki linowej do stacji górnej zajmuje około 8 minut.
   Na stacji dolnej znajduje się kawiarnia, restauracja z niezwykłym widokiem na Park Narodowy Teide, sklep i toalety. Tutaj też można zasięgnąć informacji na temat szlaków wędrownych, oraz innych atrakcji Parku Narodowego. Górna stacja jest mniejsza i posiada jedynie niewielki hall z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, oraz toalety. Na obu stacjach dostępne jest Wi-Fi.

Krater Pico Viejo w całej okazałości.
   Po dostaniu się na stację górną (3.555 m n.p.m.), macie do wyboru trzy możliwości:
- Szlak nr 10 Telesforo Bravo - prowadzi bezpośrednio do najwyższego szczytu Hiszpanii, czyli szczytu krateru wulkanu Teide. Choć trasa na szczyt ma niecałe 200 metrów i jest bardzo fajnie przygotowana, to może sprawić Wam trochę problemów. Wszystko dlatego, że fragmentami podejście jest dosyć strome. Wejście na szczyt zajmuje - w zależności od tempa i kondycji - od 20 do 40 minut. Ale wysiłek na pewno się opłaci. Widok, jaki rozpościera się ze szczytu jest jednym z najpiękniejszych widoków w Europie, a może i na świecie....
- Szlak nr 11 - prowadzący do punktu widokowego Mirador de la Fortaleza. Szlak prowadzi do punktu z którego możemy zobaczyć północną cześć wyspy wraz z rozciągającą się doliną La Orotava. Warto zwrócić uwagę na paletę kolorów, jakie tworzy wulkaniczne zbocze.
- Szlak nr 12 - prowadzący do punktu widokowego Mirador Pico Viejo. Punkt znajduje się w południowej części wulkanicznego zbocza. W tym miejscu warto zwrócić uwagę zwłaszcza na pozostałości ostatnich erupcji, które utworzyły zagłębienie skalne zwane Kalderą Las Canadas del Teide i na barwny krater Pico Viejo.

WAŻNE!!!
   Aby dostać się na sam szczyt wulkanu, potrzebne jest zezwolenie, którego udziela zarząd Parku Narodowego, a które można uzyskać bezpłatnie na stronie internetowej. Ważne jest, aby zrobić to w miarę wcześnie, bo ilość wydawanych dziennie zezwoleń jest ograniczona, a otrzymanie zgody trwa czasami nawet kilka tygodni! Otrzymaną wejściówkę należy okazać strażnikowi w formie PDF lub elektronicznej. W ten sposób można też zakupić bilety na wjazd kolejką do stacji górnej (zakup biletu tutaj). Unikniecie wówczas stania w długich kolejkach na stacji dolnej. Tutaj najlepiej pojawić się we wczesnych godzinach porannych (kolejka jest czynna od 9:00 do 16:00 zimą i do 18:00 latem) co pomoże Wam zaoszczędzić czasu i nerwów. W przypadku silnego wiatru lub złych warunków atmosferycznych kolejka zostaje wyłączona z ruchu. Nie zdarza się to jednak zbyt często, a gdyby się zdarzyło, to organizator zapewnia bezpłatne anulowanie lub zmianę terminu (kliknij tutaj).
   Decydując się na wjazd kolejką na stacje górną i wejście na szczyt, warto wziąć pod uwagę zmianę temperatury i zimne podmuchy wiatru. I choć na dole nie będziemy do tego przekonani, to warto zabrać ze sobą ciepłą odzież wierzchnią.

Widok z górnej stacji na Park Narodowy.
   Poza wulkanem Teide warto odwiedzić inne znajdujące się w Parku Narodowym Miejsca. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park kryje w sobie wiele niesamowitych miejsc. Już sam jego krajobraz może spowodować, że choć na chwilę zapomnicie o wszystkim i poczujecie się, jak na.... księżycu (tutaj kręcono sceny do Gwiezdnych Wojen i Starcia Tytanów).

WAŻNE!!!
   Z Parku Narodowego nie można wynosić żadnych pamiątek! Jest to bardzo mocno przestrzegane o czym świadczą kręcący się tu i ówdzie strażnicy uzbrojeni w krótkofalówki i lornetki.

   Nie można zapomnieć także o obserwatorium astronomicznym znajdującym się w pobliżu. Jest tam ustawionych kilkanaście sporych teleskopów (każdy należy do innego państwa), oraz muzeum w którym poznamy historię wulkanu oraz Teneryfy. Kilka kilometrów za obserwatorium jest jeszcze jeden punkt widokowy z którego również można podziwiać wspaniałe widoki.

Kraj: Hiszpania (Teneryfa)
Strona internetowa: www.volcanoteide.com/pl
Kolejka czynna jest w godzinach od 9:00 do 16:00 zimą i do 18:00 latem (ostatni zjazd odpowiednio o 16:50 i 18:50)
Wstęp: od 13,50 € (najlepiej sprawdzić to tutaj).
Parkin: bezpłatny, czynny od 8:00 do 18:00 (ilość miejsc ograniczona, czasami trzeba parkować dużo wcześniej na poboczu drogi i resztę trasy przejść pieszo).

Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów autora, 2016 r.

Mapa dojazdu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz