piątek, 1 grudnia 2017

Dawniej i dziś - Cyrk Juliusza Verne'a cz. 1 (Amiens, Francja). 1906-2016

  

   Tradycje cyrku w Amiens sięgają 1845 roku, kiedy to do występów cyrkowców i ich zwierząt budowano przenośne zabudowania z drewna. Wszystko odbywało się na reprezentacyjnym placu Longueville, niedaleko ścisłego centrum. Dwadzieścia lat później - za sprawą samych cyrkowców - powstały pierwsze plany, aby wybudować w tym miejscu arenę cyrkową na stałe. Przez kolejne kilka lat, władze miasta - mając ograniczony budżet - nie zdecydowały się na realizację tego pomysłu. Dopiero w 1874 roku, zbudowano tutaj - ku zdziwieniu - stałą arenę cyrkową, ale również drewnianą. Pokazy cyrkowe odbywały się tam przez czternaście następnych lat, aż do 1888 roku, kiedy to rozpoczęto w tym miejscu budowę stałej areny cyrkowej, tym razem z kamienia. Decyzja o jej budowie zapadła już rok wcześniej, jednak potrzebny był czas, aby przygotować się do rozpoczęcia tego dużego przedsięwzięcia.
   Impuls do działania w sprawie budowy, dał przemysłowiec i piastujący od trzech lat stanowisko burmistrza miasta Amiens - Frédéric Petit (1836-1895). Petit, już wcześniej przy tym projekcie, wspierany był bardzo mocno przez Juliusza Verne'a (1828-1905), który jeszcze bardziej przyczynił się do zakończenia tej budowy po tym, jak w 1888 roku został radnym.
    Plany wybudowania tej wspaniałej budowli, powierzono znanemu francuskiemu architektowi, którym był Charles, Émile, Théodore Ricquier (1846-1906). Cel, jaki przed nim postawiono, to oddanie budynku do użytku w czerwcu 1889 roku - w setną rocznicę złożenia przysięgi deputowanych Stanów Generalnych, która zapoczątkowała Wielką Rewolucję Francuską. Cel ten został osiągnięty, a oficjalne otwarcie budynku nastąpiło w niedzielę 23 czerwca 1889 roku. Członkiem honorowym podczas uroczystości był słynny twórca i dyrektor stałych cyrków w kilku francuskich miastach - Théodore Rancy (1818-1892). Obecny był także sam Juliusz Verne, który miał zaszczyt przemawiać podczas tych uroczystości.

   Bryła cyrku, to wielokąt, którego obwód ma 150 metrów. Wewnątrz, centralnie usytuowana jest scena główna, która praktycznie w całości otoczona jest miejscami dla widowni. Oczywiście na scenę główną prowadzi wejście, które usytuowane jest w tylnej ścianie budynku. W tylnej części są również pomieszczenia dla aktorów, stajnie, szatnie i inne tego typu pomieszczenia. Po bokach, znajdują się dwa niewielkie skrzydła budynku, na których znajdują się otwarte balkony, a nad głównym wejściem, złotymi literami widnieje napis CIRQUE MUNICIPAL. Całkowity koszt, jaki w tamtych czasach poniesiono na budowę tej wspaniałej architektonicznie budowli, to 815 630 franków francuskich. Kwota ta obejmuje także wybudowanie pod placem Longueville tunelu kolejowego, centralnego ogrzewania w budynku, oświetlenia elektrycznego i instalację silnika parowego.

   Dalsze losy Cyrku Juliusza Verne'a poznacie w drugiej części, poświęconej fotografii archiwalnej z 1918 roku.

    Zdjęcie archiwalne przedstawione tutaj, ukazuje budowlę w 1906 roku, natomiast zdjęcie współczesne - w 2016 roku.

Fotografia archiwalna: https://fr.wikipedia.org/wiki/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz