poniedziałek, 16 września 2024

"D-Day Minus. 17 September 1944" - Peter Hendrix & Michael De Trez

    Zawsze, kiedy zbliża się wrzesień, niemal każdemu miłośnikowi historii II wojny światowej przychodzą na myśl wydarzenia związane z operacją Market Garden. Nic też dziwnego, wszak to wielka operacja alianckich wojsk lądowych i powietrznodesantowych, przeprowadzona w dniach 17-26 września 1944 roku na terenie okupowanej Holandii. Z zapartym tchem czytamy dramatyczne walki, prowadzone przez alianckie jednostki powietrznodesantowe, w której znalazła się również 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa. Heroiczne boje prowadzone przez amerykańskich, brytyjskich, czy polskich spadochroniarzy na holenderskiej ziemi, zapisały się na kartach historii. Żołnierze tych jednostek, właśnie do takich zadań byli miesiącami szkoleni. Wszyscy oni - żołnierze Pułków Piechoty Spadochronowej, Pułków Piechoty Szybowcowej i innych jednostek pomocniczych - starali się je wypełnić najlepiej, jak potrafili. Przecież wszyscy oni byli świadomi tego, że przed rozpoczynającą się operacją, dostali "bilet w jedną stronę"....

    D-Day Minus. 17 September 1944. Pictorial history of the 101st. Airborne Division prior to the invasion of Holland Petera Hendrixa i Michaela De Treza, to znakomita książka, dzięki której poznacie niepublikowane nigdzie indziej zdjęcia z ostatnich przygotowań rozpoczęcia operacji Market Garden. Z książki dowiecie się o planach całej operacji, jednostkach amerykańskiej 101. Dywizji Powietrznodesantowej oraz jej umundurowaniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, jakiego użyto w tej operacji. Autorzy - poprzez niezliczona ilość wspaniałych zdjęć archiwalnych - przedstawią Wam nie tylko Pułki Piechoty Spadochronowej, które skakały ze spadochronami z samolotów, ale również pułki, które przyleciały do Holandii na pokładach szybowców.
    Sam album - bo to bardziej album formatu A4, niż książka - rozpoczyna się od przedstawienia zespołów Pathfinder, które skakały jako pierwsze. Zdjęcia przedstawiają zespoły wchodzące w skład 501., 502., i 506. Pułku Piechoty Spadochronowej, które zostały przez autorów bardzo dokładnie opisane. Poznacie nie tylko stopnie, nazwiska i imiona spadochroniarzy, ale również sylwetki całej załogi samolotów Douglas C-47 Skytrain oraz numery konkretnych maszyn.
    Kolejne rozdziały dotyczą już trzech Pułków Piechoty Spadochronowej, które zgromadziły się na angielskich lotniskach. Dla osób, które interesują się tymi jednostkami, to znakomite kompendium wiedzy. Świetnej jakości zdjęcia ukazują nie tylko sylwetki amerykańskich spadochroniarzy, ale również ich uzbrojenie i wyposażenie, które zabrali ze sobą na tą misję.
    Ostatni rozdział, to wspomniane przeze mnie pułki, które dotarły do Holandii na pokładach szybowców. Tutaj także na uwagę zasługuje ich uzbrojenie i wyposażenie, ponieważ znacznie różniło się od tego, co miały na wyposażeniu jednostki tzw. pierwszej linii. Tutaj też na zdjęciach zaobserwować można sylwetki pilotów szybowcowych i sposób załadunku na pokłady szybowców jeepów i armat.
    Przeglądając te wszystkie fotografie, warto zwrócić uwagę na osoby towarzyszące amerykańskim żołnierzom na lotniskach. Przekazujących ostatnie wskazówki dowódców, pokrzepiających wszystkich generałów, a także próbujących wprowadzić w szeregach trochę luzu - należących do 9. Floty Powietrznej - amerykańskich pielęgniarek. No i na koniec popatrzcie na twarze samych żołnierzy. Zobaczyć w nich można naprawdę duży optymizm, który im towarzyszył przed misją. Te zdjęcia są bardzo wymowne, biorąc pod uwagę, jakim rezultatem zakończyła się ta operacja....
 
    D-Day Minus. 17 September 1944. Pictorial history of the 101st. Airborne Division prior to the invasion of Holland, to jeden z wielu albumów o tej tematyce, wydany przez duet Peter Hendrix i Michael De Trez. Obaj panowie mają ogromną wiedze, którą zdobywali przez lata w kontaktach z placówkami muzealnymi, archiwami i przede wszystkim w kontaktach z weteranami i ich rodzinami. To właśnie dzięki prywatnym pamiątkom uczestników tych wydarzeń, możemy tak wiele się o nich dowiedzieć. 
     Na koniec taka ciekawostka. Michaela De Treza znam osobiście. To bardzo sympatyczny człowiek, który nigdy nie odmówił mi chwili rozmowy, czy pozowania do wspólnej fotografii, a niemal wszystkie jego książki otrzymuje od niego z dedykacją imienną😍.
 
    Podsumujmy. D-Day Minus. 17 September 1944. Pictorial history of the 101st. Airborne Division prior to the invasion of Holland, to kompendium wiedzy dla każdego, kto interesuje się amerykańskimi jednostkami powietrznodesantowymi oraz przygotowaniem do operacji Market Garden. 
    Książka posiada 265 rewelacyjnych i niepublikowanych zdjęć oraz wiele tablic poglądowych. Niemal wszystkie zdjęcia i plansze są dokładnie posegregowane "czasowo" i opisane. Kredowy papier, duży format zdjęć, brak błędów w opisach, znakomita szata graficzna wewnątrz i solidne wykonanie oprawy, stawia tą książkę na najwyższym miejscu podium. Niestety cena, jaką musimy zapłacić za ten album jest dosyć spora, ale zapewniam Was - warto, na pewno nie będziecie żałować....
 
Oryginalny tytuł: "D-Day Minus. 17 September 1944. Pictorial history of the 101st. Airborne Division prior to the invasion of Holland"
Autor: Peter Hendrix & Michael De Trez
Rok wydania: 2012
Język: angielski
Wydawnictwo: Carentan/D-Day Paratroopers Historical Center Publishing
Liczba stron: 207
Oprawa: twarda (bardzo solidnie zszyta)
 
Moja ocena: 10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz