Amerykański dwusilnikowy samolot pasażerski Beechcraft Model 18. |
VW typ 82 Kübelwagen (pojazd używany był przez berlińską policje w 1944 roku). |
Prezentowane przedmioty, to w dużej mierze broń i umundurowanie niemieckich i alianckich żołnierzy, wyposażenia indywidualnego, oraz dokumentów. Są także przedmioty związane z życiem ludności cywilnej, m. innymi: kupony na racje żywnościowe, gazety wojenne, czy ubrania. Nie zapomniano także o holenderskich żydach, którzy doświadczyli brutalności reżimu faszystowskiego. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w muzeum nie zobaczymy zbyt wielu dioram, ale te, które są nam zaprezentowane są bardzo interesujące. Brak miejsca powoduje także, że przedmioty dosłownie "upychane" są wszędzie.
Muzeum w ostatnim czasie weszło w posiadanie kilku ciekawych przedmiotów. Dzięki darczyńcom muzeum nie tylko wzbogaca swoje zbiory, ale też jest w stanie (dzięki finansowaniu placówki) przetrwać kolejne lata. Do niezwykłej sytuacji doszło niedawno za sprawą pewnej kobiety, która - jako rodowita Niemka - odziedziczyła po swoich rodzicach w 1924 roku - wydawać by się mogło - niemałą fortunę 2 mld. reichsmarek z 1923 roku. Tak więc obdarowane przez Niemkę muzeum może zaprezentować oryginalne banknoty, które pod koniec 1921 roku stanowiły sporą fortunę, a za które dwa lata później można było kupić jedynie.... bochenek chleba! Dzisiaj stanowią one jedynie wartość historyczną. Innym eksponatem które niedawno wzbogacił zbiory muzeum, jest amerykański dwusilnikowy samolot pasażerski Beechcraft Model 18, który podczas wojny wykorzystywany był do wielu zadań.
W muzeum można zobaczyć m. innymi samochody osobowo-terenowe niemieckiej konstrukcji VW typ 82 Kübelwagen (jeden z nich używany był przez berlińską policje w 1944 roku) oraz kolekcję motocykli (w tym kilka wydobytych z ziemi przez pracowników muzeum). Prócz tego możecie zobaczyć sporą kolekcję broni używanej przez obie walczące strony, kilkadziesiąt różnych hełmów, klamer do pasków i dużą kolekcję sprzętu wykorzystywanego podczas działań wojennych przez radiotelegrafistów (brytyjskie Wireless Set (WS) 18, WS 38, amerykańskie BC 312, BC 604, BC 609, BC 611, BC 620, BC 728 i wiele innych).
Mi wśród wielu prezentowanych przedmiotów udało się "wyłowić" kilka, które szczególnie mnie zainteresowały. Pierwszym był płaszcz zimowy należący do niemieckiego feldmarszałka Ewalda von Kleista. Przedmiot jest ciekawy, ponieważ von Kleist był jedynym oficerem niemieckim, który został mianowany przez Hitlera na feldmarszałka za działania defensywne i jedynym feldmarszałkiem, który zmarł w radzieckiej niewoli. Drugim przedmiotem, a raczej przedmiotami były pas z kaburą i pistoletem, czapka i opaska na rękę należące do zbrodniarza wojennego, hitlerowskiego polityka, namiestnika Rzeszy w Austrii i komisarza Rzeszy w Holandii, odpowiedzialnego za grabież dzieł sztuki - Arthura Seyss-Inquarta. Kolejne przedmioty, to oryginalna kanapa należąca do Hitlera, oraz polski karabin przeciwpancerny wz. 35 znany także jako "Ur".
Płaszcz zimowy należący do niemieckiego feldmarszałka Ewalda von Kleista. |
Ze względu na brak miejsca w muzeum, różne przedmioty często są zgromadzone w jednym miejscu. |
Zagadkowy T 34-85 stoi przy głównej drodze tuz przed wjazdem do muzeum. |
Moja ocena: 8
Kraj: Holandia
Miejscowość: Arnhem (Schaarsbergen)
Strona internetowa: www.arnhemsoorlogsmuseum.com
Godziny otwarcia:
od wtorku do niedzieli - 10:00-17:00 (kasa biletowa zamykana o 16:30)
Wstęp:
9€ (dorośli), 7€ (dzieci i młodzież w wieku 5-12 lat i osoby powyżej 65 roku życia), weterani wojenni i dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.
Parking: bezpłatny
Zdjęcia pochodzą z archiwum autora, maj 2019 r.
Mapa dojazdu:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz