niedziela, 22 maja 2022

Dawniej i dziś - niemiecki nazistwoski obóz koncentracyjny KL Osthofen. 1933-2021



    Niespełna rok po tym, jak nazistowska partia Hitlera doszła do władzy, na terenie Niemiec utworzonych było już ponad 100 obozów koncentracyjnych, ponad 120 dużych więzień i i około 1000 mniejszych więzień i aresztów! Wszystkie te miejsca naziści utworzyli z myślą o wrogach partii, jaką była Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, w skrócie NSDAP). Wówczas do wewnętrznych wrogów niemieckiej NSDAP zaliczano przede wszystkim liderów wrogich partii politycznych, a także komunistów, kryminalistów, homoseksualistów, ludzi bezdomnych i Żydów. Co ciekawe, tych ostatnich, jeszcze wtedy traktowano marginalnie, ponieważ nie uważano ich za głównego wroga Niemiec. KL Osthofen pod tym względem wcale nie różnił się od innych obozów koncentracyjnych w Rzeszy. Prawie dwa miesiące od jego oficjalnego otwarcia, na terenie obozu przetrzymywano niewiele ponad 100 żydowskich więźniów, a sam obóz nie posiadał jeszcze tzw. "Judenkommando".
    Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Osthofen powstał, jako jeden z pierwszych tego typu miejsc w nazistowskich Niemczech. Obóz zaczął funkcjonować 6 marca 1933 roku, a więc minęło raptem 34 dni, kiedy naziści doszli do władzy. Placówka powstała z inicjatywy Hitlera i w porozumieniu z Paulem von Hindenburgiem, kilkadziesiąt godzin po pożarze Reichstagu w lutym 1933 roku. Wydano wówczas słynne rozporządzenie o "ochronie narodu i państwa" przed komunistami i innymi przeciwnikami narodu niemieckiego i zaczęto aresztowania.
    Sprawująca totalitarną władzę NSDAP przystąpiła do działania jeszcze przed oficjalnym otwarciem KL Osthofen. Utworzony na terenie dawnej papierni obóz, niemal w jednej chwili się zapełnił. Wszystko za sprawą Heskiego Komisarza Policji Wernera Besta, który nakazał aresztowanie wszystkich mieszkańców Hesji z powodów politycznych (niemal wszyscy mieszkańcy popierali wówczas Niemiecką Narodową Partię Ludową). Aresztowani byli przetrzymywani w KL Osthofen i pobliskich więzieniach przez ponad tydzień. Zaczęto ich zwalniać dopiero wówczas, kiedy do obozu kierowane były pierwsze transporty z pobliskiej Wormacji (niem. Worms). 
 
    6 marca 1933 roku do KL Osthofen z Wormacji przybył pierwszy transport z około 80 politycznymi więźniami, których strzegli esesmani i SA-mani z Wormacji i okolic. Przetrzymywani cierpieli z powodu znęcania się nad nimi wartowników, chorób, ciężkiej pracy oraz złych warunków higienicznych. Upokarzani więźniowie byli przetrzymywani w obozie najczęściej od 4 do 6 tygodni, a tylko w nielicznych przypadkach był to okres dłuższy i mógł wynosić od 2 miesięcy do roku pozbawienia wolności. W tym czasie, każdy osadzony poddany był procesowi, który miał go "ucywilizować" i nauczyć żyć w społeczeństwie. W praktyce oznaczało to katowanie i upokarzanie więźnia do czasu, kiedy "dobrowolnie" wyzbędzie się wszelkich poglądów politycznych, które "szkodzą państwu" i "z własnej, nieprzymusowej woli" stwierdzi oficjalnie, że partia NSDAP jest jedynym i najrozsądniejszym wyborem w drodze do utworzenia 1000-letniej Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera....
 
    Zdjęcie archiwalne zostało wykonane najprawdopodobniej wiosną lub latem 1933 roku. Obie fotografie pochodzą ze zbiorów autora, współczesną wykonałem w marcu 2021 roku.

1 komentarz: